Kosmetyki do ust mają za zadanie polepszyć ich stan, podkreślić walory, zatuszować wady, nawilżyć i sprawić, że będą one prezentować się pięknie. Jednak wiele osób – także kobiet! – ma problem z ich rozróżnieniem. Pomadka, szminka, błyszczyk – różnica tkwi nie tylko w nazwie. Dowiedz się, czym są i do czego służą, a już nigdy ich nie pomylisz.

Do czego służy pomadka?

Może, choć wcale nie musi, być kolorowa. Ma za to najwięcej właściwości odżywczych. Jej zadaniem jest ochrona warg i ich właściwe nawilżenie. To dzięki niej nie są spierzchnięte, wyschnięte i narażone na szkodliwe działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń. Bywa stosowana zarówno w zimie, jak i w lecie. Te do stosowania podczas upałów mają często filtry UV lub są bardzo silnie nawilżające – to istotna cecha, gdy dużo czasu spędzasz w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Można jej używać także jako bazy pod staranny makijaż ust. Dzięki temu będzie on trwalszy i pięknie podkreślony.

Czym jest szminka?

To podstawowy kosmetyk każdej kobiety. Za jej pomocą usta są pełniejsze, wydatniejsze i odpowiednio podkreślone. Występuje w całej palecie barw – od tych soczystych i wyrazistych, przez te pastelowe i delikatne. Mogą też mieć w sobie mieniące się, błyszczące drobinki, nadawać ustom połysk lub być całkowicie matowe. Oba te rodzaje szminek nadal są w łaskach makijażystów i są stosowane równie często, w zależności od okoliczności.

Co to jest błyszczyk?

Ma za zadanie wykańczać makijaż i nadawać mu tego ostatecznego, bardzo charakterystycznego rysu. Jego funkcją jest nabłyszczanie. Najczęściej kojarzy się z produktami bezbarwnymi, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by był też nasycony jakąś barwą. W takim przypadku bywa nawet stosowany samodzielnie i zastępuje szminkę. Nieco trudniej go jednak zaaplikować, bo jest bardziej lejący. Nakłada się go odpowiednim pędzelkiem lub palcem, nie występuje w sztyfcie, bo ma nieodpowiednią do tego konsystencję.

Jak dokonać wyboru?

Każdy z tych kosmetyków pełni inne funkcje, dlatego w Twojej kosmetyczce znajdzie się miejsce na nie wszystkie. Możesz ich używać razem lub całkiem osobno. Wszystko zależy od efektu, który chcesz osiągnąć i okazji, na którą wykonujesz makijaż ust. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji, wybierz pomadkę. Jednak w sytuacji, gdy potrzebujesz wystrzałowego makijażu i chcesz przede wszystkim podkreślić usta – szminka i błyszczyk będą tu nieodzowne.

Dodaj komentarz