Jeśli chcesz przeznaczyć lokal mieszkalny na wynajem i czerpać z tego korzyści finansowe, warto jest je najpierw odpowiednio przygotować. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na szybkie znalezienie najemcy. Rynek wynajmu w Polsce ciągle się zmienia – poszukujący lokum mają też coraz większe wymagania i nie zadowolą się już byle czym, dlatego dobrze jest się postarać, by zachęcić potencjalnych najemców.

Jak umeblować mieszkanie?

Większość osób, poszukujących lokum do wynajęcia, poszukuje już miejsca umeblowanego. Najczęściej to bowiem młodzi ludzie na dorobku, którzy nie mają jeszcze zbyt wielu własnych rzeczy. Wybieraj meble praktyczne – wygodne łóżko, stół, szafy i szafki, w których można przechowywać swoje rzeczy. Nie muszą być drogie, warto jednak, by były zadbane i dobrane z jakimś zamysłem aranżacyjnym. Mieszkanie przeznaczone do wynajęcia nie jest w końcu magazynem starych mebli czy rupieci, na które nie masz miejsca w swoim własnym domu.

Mieszkanie bez mebli

Jeśli decydujesz się jednak pozostawić je nieumeblowane, zadbaj o wyposażenie łazienki i kuchni. To newralgiczne miejsca, które nie powinny straszyć nagimi ścianami. Bardzo ważne są nie tylko szafki, ale też kuchenny sprzęt AGD – absolutnym minimum jest tutaj lodówka i kuchenka z piekarnikiem, na której będzie można przygotowywać posiłki. Im nowsze przedmioty, tym lepiej się prezentują i nie odstraszają swoim wyglądem ewentualnych chętnych. W sytuacji, w której dysponujesz większym budżetem możesz też zakupić zmywarkę, czy nawet zwykły czajnik elektryczny.

Drogie materiały – czy warto w nie inwestować?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zdecydowanie się na wynajęcie swojego mieszkania obcym osobom zawsze obciążone jest pewnym ryzykiem. Jednak dużo zależy od tego, jakich chcesz mieć najemców. Jeśli planujesz wynajmować studentom, nie musisz inwestować w najdroższe materiały. Te z kolei są wskazane, gdy interesuje cię najem krótkoterminowy, na przykład dla turystów czy osób, które przybywają do danego miasta w interesach.

Na jakie podłogi się zdecydować?

To bardzo ważny punkt urządzania domu. Nawet jeśli wcześniej postanowiłaś zaoszczędzić na materiałach, nie rób tego w przypadku podłogi. Najemca może jej do końca nie uszanować – chodzić po domu w butach, także na obcasie, przesuwać meble i rysować ją na wiele sposobów. Warto rozważyć panele, które mają wysoką odporność na ścieranie. Złym pomysłem jest za to wykładzina, która szybko się brudzi i niszczy.

Dodaj komentarz