Każdy człowiek generuje w swoim otoczeniu śmieci. Zgodnie ze statystykami człowiek jest w stanie wyprodukować nawet 300 kilogramów odpadów rocznie! Jeśli spróbujesz ograniczyć śmieci w swoim domu, odciążysz w ten sposób przyrodę, ale też swój portfel. Zdziwisz się, jak wiele możesz zaoszczędzić!

Idź na zakupy z własną torbą

To drobiazg, ale wiele osób o tym zapomina. Wybierz się na zakupy z własną, bawełnianą torbą wielokrotnego użytku. Takie torby są bardzo trwałe i wytrzymałe, wygodniej jest je nosić, a przy tym są bardzo pojemne. Są też ekologiczne – możesz je po prostu wyprać i korzystać z nich właściwie bez przerwy. Plastikowe torby, jednorazówki, które kupujesz przy kasie – to wszystko często wyrzucasz zaraz po przyjściu do domu. W ten sposób tracisz pieniądze i przykładasz się do większego zanieczyszczenia środowiska.

Wyeliminuj zbędne opakowania

Pewnie niejednokrotnie spotkałaś się już z sytuacją, w której kupujesz ciastka w opakowaniu zbiorczym, a po jego otworzeniu okazuje się, że każde z nich jest zapakowane jeszcze indywidualnie. Jeśli w tym momencie zastanawiałaś się „po co to wszystko?” dobrze to świadczy o Twoim podejściu do ekologii. To tylko dodatkowy sposób na wygenerowanie dodatkowych, nikomu niepotrzebnych odpadów. Nie ma też sensu kupować pomarańczy czy bananów w folii. W końcu mają one swoje własne „opakowanie”, które nie szkodzi naturze.

Bazar zamiast hipermarketu

Wyprawy do hipermarketów często urastają do rangi swoistego rytuału. W każdy weekend można tam spotkać tłumu ludzi, którzy wrzucają do koszyków i wózków kolejne produkty – najczęściej opakowanych w folię lub plastik. Zamiast tego lepiej poszukaj w swojej okolicy jakiegoś bazarku czy targowiska. Kupisz tam naturalne, zdrowe produkty – w dodatku pozbawione zbędnych opakowań. Możesz też udać się tam z własnymi opakowaniami, których sprzedawcy użyją, by zapakować wybrane przez Ciebie produkty, także te na wagę.

Zainwestuj w utylizator bioodpadów

Jeśli dużo czasu spędzasz w kuchni, sporo gotujesz lub masz do wykarmienia dużą rodzinę, siłą rzeczy produkujesz całkiem sporo bioodpadów. Jeśli masz własny ogród część z nich możesz przeznaczyć na kompost – to naturalny nawóz, który odżywi Twoją ziemię i sprawi, że rośliny będą doskonale rosły. Pomocny będzie też utylizator bioodpadów, który poradzi sobie z tego typu śmieciami i przerobi je na ekologiczny proszek. Też możesz go używać w charakterze nawozu do swoich roślin – nie tylko w ogrodzie, ale też tych, które rosną w doniczkach.

Dodaj komentarz