Istnieje całe mnóstwo kryteriów, według których wybierane są kosmetyki. Pod uwagę brane są indywidualne potrzeby, skład, łatwość w dozowaniu, cena, jakość i to czy ich wzajemny stosunek jest zadowalający. Coraz więcej osób jednak zwraca uwagę też na pochodzenie samych składników użytych przy produkcji – czy są ekologiczne, naturalne, testowane na zwierzętach, pochodzenia zwierzęcego i wiele innych. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki wegańskie.

Idea, która stoi za wegańskimi kosmetykami

Weganizm to coś dużo więcej niż dieta. To styl życia, który przekłada się na inne jego dziedziny. To ruch, który coraz bardziej zyskuje na popularności, a w ludziach budzi się coraz większa świadomość – objawia się ona też w podejmowaniu decyzji, które nie sprawiają, że człowiek przykłada się do cierpienia zwierząt. Po tego typu kosmetyki sięgają nie tylko weganie, ale też wszyscy ci, którzy chcą sięgać po naturalne produkty i sprzeciwiają się wykorzystywaniu zwierzaków w przemyśle kosmetycznym.

Jakie składniki nie mogą się znaleźć w wegańskich kosmetykach?

Dość łatwo stwierdzić, że produkty wegańskie to takie, które w swoim składzie nie mają nic pochodzenia zwierzęcego. Wbrew pozorom w kosmetykach o takie stosunkowo prosto. Co nie może się w nich znaleźć, jeśli mają być określane mianem wegańskich?

  • Keratyna – białko, które znajduje się w naskórku ssaków. Najczęstszy składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów.
  • Kolagen – odpowiada za młody wygląd skóry i jej elastyczność. Występuje w białku zwierzęcym, do celów kosmetycznych pozyskiwany najczęściej z kości i skóry wieprzowej.
  • Lanolina – to po prostu wosk zwierzęcy, który produkowany jest przez gruczoły łojowe między innymi królików czy lam. Często można go znaleźć w składzie maści i kremów.
    Ta tylko niektóre ze składników pochodzenia zwierzęcego – lista jest o wiele dłuższa, dlatego zawsze sprawdzaj skład.

Składniki bezpieczne

Wszystkie składniki pochodzenia roślinnego są właściwe i bezpieczne do tego typu kosmetyków. Do najczęściej używanych należą:

  • Aloes – doskonałe nawilżenie włosów i skóry
  • Rumianek – koi podrażnienia, świetnie wpływa na suchą i szorstką skórę
  • Wyciąg z alg – niezwykle bogaty w witaminy. Pomaga przeciwdziałać efektom starzenia, pozostawia skórę gładką i napiętą.

W wegańskich produktach z reguły wykorzystywane są też rozmaite zioła i rośliny.

Wege może, ale nie musi być eko!

Istnieje przekonanie, że to co jest wegańskie, musi być ekologiczne. To nie do końca prawda. Nie wszystkie linie kosmetyczne spełniają oba te wymogi – zwłaszcza w przypadku tych tańszych o to trudno, dlatego warto zawsze dokładnie sprawdzać produkt przed zakupem.

Dodaj komentarz