Każdy wie, że moda regularnie zatacza koło – nowe trendy odchodzą, stare wracają i tak na zmianę. Dokładnie to stało się z vintage – ludzie na nowo odkrywają stare ubrania i dają im nowe życie. Czym się charakteryzuje? Jak stworzyć stylizację odpowiednią dla siebie?

Czym konkretnie jest vintage?

To styl, który pełnymi garściami czerpie z mody z dawnych lat – lata 40. i 50. XX wieku wiodą tutaj niekwestionowany prym i wyznacza najbardziej klasyczne ramy tego sposobu ubierania. Często wykorzystywane są jednak też trendy z innych minionych dekad – lat 80. czy nawet już 90. XX wieku. Wszystko to, co dawne jest określane tym mianem. Ostatnia dekada już od kilku sezonów wiedzie prym w stylizacjach – wybierają go nawet celebrytki, które chcą się wyróżnić i podkreślić swoje umiłowanie do powracających trendów w modzie.

Komu będzie pasował ten styl?

Właściwie nie istnieją żadne przeciwwskazania, które wskazywałyby, że komuś nie pasuje moda retro. Możesz się odziewać w sposób old fashion, jeśli jesteś osobą młodszą lub trochę starszą. Uważaj, by nie dodać sobie lat. Najlepszy sposób, by tego uniknąć to dodanie do stylizacji współczesnych dodatków, które przełamią pewien schemat. Wtedy też zaakcentujesz, że zależało Ci na tego typu wyglądzie i nie wyszperałaś z szafy przypadkowej, starej odzieży. Najważniejsze jest znalezienie swojego własnego stylu w ramach obowiązujących zasad. Nie kopiuj, stwórz coś własnego w oparciu o to, co podpowiada Ci własne wyczucie i królujące obecnie trendy w tym zakresie.

Jakie zasady rządzą w przypadku old fashion?

Możesz po prostu nosić stare ubrania. Dużo lepszym pomysłem jest mieszanie trendów – swoisty miks starego z nowym. Jeśli sięgasz po retro bluzkę, zestaw ją z nowoczesnymi spodniami. Do sukienki możesz dobrać całkiem współczesny pasek. Warto jest unikać jednak mieszania stylów. Stare z nowym jest w porządku, ale dołożenie do tego akcentów boho lub hipisowskich może już wyglądać jak prawdziwe pomieszanie z poplątaniem i sprawiać wrażenie kompozycyjnego przesytu.

Zachowaj spójność stylizacji

Vintage to moda z dawnych lat, jednak ten zakres jest dość szeroki. Znajdą się tu ubrania z lat 40., 50., a nawet 90. XX wieku. Nie warto jest ich mieszać, najlepiej zachować pewną stylizacyjną konsekwencję. Jeśli sięgasz po sukienkę z lat 50. nie dobieraj do niej butów, które modne były trzydzieści lat temu. Jeśli przemawia do Ciebie pin-up, nie zestawiaj go z żakietami z lat 80., bo sprawisz wrażenie kompletnej przypadkowości.

Dodaj komentarz