Chcesz schudnąć lub poprawić kondycję? A może pragniesz wpisać się w nurt życia fit lub masz bardzo ambitny plan zmierzenia się z własnymi słabościami i przebiegnięcia maratonu? Cokolwiek planujesz, musisz najpierw zacząć. Jak to zrobić i nie zrezygnować po kilku dniach? Poznaj kilka dobrych rad.

Wyznacz cel, do którego dążysz

Bez celu trudno Ci będzie się zmobilizować do regularnego wysiłku. Wyznacz coś, do czego będziesz regularnie dążyć. Uwaga! Nie decyduj się na coś dalekosiężnego i trudnego do osiągnięcia. Wyznacz sobie cele, które będziesz mogła realizować w stosunkowo krótkim okresie. To pozwoli Ci szybko zauważyć pozytywne rezultaty. W ten sposób nie stracisz motywacji, bo będziesz podbudowana osiągniętymi już sukcesami.

Nie forsuj się!

Wiele osób zaczyna bardzo gwałtownie, trenując ponad siły na fali własnego entuzjazmu. To nie do końca rozsądny pomysł. Jeśli nie trenowałaś wcześniej i prowadziłaś raczej siedzący tryb życia, na pewno się w taki sposób przeforsujesz. Jeden dzień ostrych biegów nic Ci nie da, jeśli następnego dnia nie będziesz w stanie wstać z łóżka. Mierz siły na zamiary. Dobrym pomysłem będzie też ułożenie sobie planu treningowego lub zlecenie tego zadania komuś, kto się na tym zna i pokieruje Cię w sprawie Twoich treningów.

Poszukaj sobie towarzystwa!

Często trudno jest znaleźć w sobie wewnętrzną motywację do tego, by wstać z kanapy, wyjść i zacząć po prostu biegać. Dlatego dobrze jest poszukać sobie towarzystwa, które będzie Cię dodatkowo motywowało do wysiłku. To może być druga osoba – możesz poprosić partnera, siostrę lub przyjaciółkę, w ten sposób spędzicie miło czas i zadbacie wspólnie o swój wygląd i zdrowie. Możesz jednak zacząć biegać ze swoim czworonożnym przyjacielem. Jeśli masz psiaka, który uwielbia się bawić, biegać i jest prawdziwym wulkanem energii, zabierz go ze sobą! On się będzie cieszyć, a Tobie będzie przyjemniej. Do biegania z psem przydadzą Ci się odpowiednie akcesoria, na przykład pas na zaczepienie smyczy.

Zainwestuj w dobre buty

Dobre buty to podstawa! Nie musisz od razu kupować obuwia za kilkaset złotych. Zostaw ten wydatek na później, gdy połkniesz już bakcyla i bieganie wejdzie Ci w krew. Wybierz wygodne buty sportowe, które nie będą Cię obcierać i ochronią Twoją stopę. Znaczenie ma także amortyzacja, która sprawi, że będzie Ci przyjemniej się biegało. Przy wyborze butów weź pod uwagę także teren, po którym będziesz biegać – buty dobre na bieganie po asfalcie różnią się od tych odpowiednich do lasu.

Dodaj komentarz