Styl skandynawski jest doskonale znanym trendem w aranżacji wnętrz już od lat. Od pewnego czasu jednak popularność zdobywa hygge, czyli urządzanie wnętrz zgodnie z duńską filozofią szczęścia. Jak wprowadzić ją do swojego domu i czym dokładnie charakteryzuje się ten styl?

Czym jest hygge?

Trudno jest oddać istotę tego słowa w języku polskim. Oznacza ono „przytulność”, ale też „dobrostan”, czy „błogość”. To coś więcej niż sztuka urządzania wnętrz, to życiowa filozofia, którą wyznaje wielu Duńczyków. Chodzi o cieszenie się drobiazgami i celebrowanie drobiazgów dnia codziennego, które składają się właśnie na poczucie błogości i życiowego spokoju. Duńczycy cenią sobie przede wszystkim ciepłe, miłe wnętrza, pozwalające na głęboki relaks. Dlatego żeby urządzić dom w tym stylu nie musisz od razu przeprowadzać gruntownych remontów, wystarczy, że zadbasz o to, by wnętrze stało się bardziej przytulne i zapraszające do wypoczynku.

Bez kominka ani rusz!

Trudno jest sobie wyobrazić salon w stylu hygge bez kominka. Odgrywa on tutaj bardzo ważną rolę. To nierzadko domowe centrum spotkań rodzinnych i wypoczynku. Daje on ciepło i światło, a one są kluczowe w tego typu aranżacji. Możesz zdecydować się na biokominek, jest zadecydowanie mniej problematyczny w montażu niż ten tradycyjny i zmieści się nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Klimatyczne oświetlenie

Ciepłe, nieco przytłumione i miękkie światło to coś, za czym Duńczycy przepadają. Zamiast jednej lampy, która będzie oświetlać całe wnętrze, wybierz kilka lamp działających w sposób punktowy – zbudują one intymną atmosferę. Świece dopełnią wrażenia i będą dodatkowym źródłem pięknego światła. Jeśli jesteś miłośniczką aromaterapii, zdecyduj się na te pięknie pachnące, które pozwolą zadbać Ci o odpowiednią atmosferę danego pokoju.

Przytulne wnętrze

Zadbaj o szeroko pojętą przytulność. Poduszki, miękkie koce, pluszowe tkaniny – wszystko to tworzy ten niepowtarzalny styl. Możesz nawet zdecydować się na owcze futro na podłodze. Doskonałe wrażenie zrobią też książki, które nieodłącznie kojarzą się z relaksem i miłą atmosferą. Warto wyznaczyć też specjalną strefę relaksu – nawet jeśli miałby to być tylko wygodny fotel i mały stoliczek.

Naturalne akcenty i drewno

Drewniane meble, akcesoria, podłogi, rzeczy w kolorze drewna – mieszkańcy Danii nie wyobrażają sobie bez tego dobrze urządzonego pokoju. Doskonale w tym stylu prezentują się też rozmaite dodatki i dekoracje, które inspirowane są naturą.

Dodaj komentarz