Wszyscy miłośnicy mody z całą pewnością już wielokrotnie spotkali się z tym określeniem. Jednak dla osób, które dopiero zaczynają się interesować tą tematyką, nadal może to być pojęcie obce i egzotyczne. Dobrze jest je jednak poznać – to coś, co opiera się trendom mody i pozostaje na znacznie dłużej. Czy charakteryzuje się streetwear? Gdzie dostać odpowiednie obrania?

Skąd się wziął streetwear?

Niegdyś tym mianem określano po prostu luźną odzież, która noszona była w przestrzeni publicznej. Ogólnie przyjmuje się, że jego początki sięgają kultury surferów i deskorolkarzy z Los Angeles. Za swoistego założyciela tego ruchu najczęściej uznaje się Shawna Stussy’ego. W Polsce pojawił się zasadniczo dość wcześnie, bo szlaki przecierał już w latach 70. i 80. XX wieku. Wtedy był czymś, co kojarzyło się głównie z osobami jeżdżącymi na deskorolkach. Dzisiaj, choć nadal budzi takie skojarzenia, ma znacznie szersze znaczenie i nie ogranicza się wyłącznie do jednej subkultury.

Co charakteryzuje ten styl?

Większość stylów działa w określonych ramach, w tym przypadku jest jednak inaczej. Tu nie ma żadnych twardych zasad. Koszulki z napisami, bluzy z kapturami, rzeczy wygodne i szerokie – są na tyle uniwersalne, że sięgają po nie ludzie w każdym wieku, którzy cenią sobie dobry wygląd, ale też własny komfort. Jest znacznie bardziej uniwersalny niż moda, przez co zyskuje już miano ponadczasowego trendu.

Streetwearowa stylizacja – czyli jaka?

Nie jest trudno rozpoznać miłośnika tego stylu. Ubrania są luźne, często sprawiają wrażenie nawet zbyt dużych i cechuje je spory luz. Nierzadkie są napisy, które rzucają się w oczy i potrafią naprawdę szokować – zarówno formą, jak i treścią, bo często przedstawiają nawet bardzo kontrowersyjne zdania i opinie. Charakterystyczną cechą są tutaj buty: trudno wyobrazić sobie uliczną stylizację bez sneakersów. Im bardziej interesujący i przyciągający wzrok design, tym lepiej. Obuwie obowiązkowo powinno być markowe – nie ma tu miejsca na podróbki.

Gdzie kupować ubrania w stylu ulicznym?

Streetwear nadal jeszcze nie jest w Polsce aż tak popularny, jak zagranicą. Istnieją jednak sklepy, które oferują tego typu odzież wszystkim zainteresowanym. Znajdziesz je także w Internecie. Nic nie stoi na przeszkodzie też, by zamawiać z zagranicznych sklepów – dzięki temu będziesz mieć ogromny wybór ubrań, które przypadną Ci do gustu. Nie daj sobie wmówić, że to nie jest coś dla Ciebie – jeśli czujesz, że właśnie to Ci w duszy gra, ciesz się streetwearową odzieżą.

Dodaj komentarz