Coraz częściej można usłyszeć o perfumach niszowych. Nadal jednak pozostają czymś nieznanym i egzotycznym dla szerszego grona odbiorców. Warto to zmienić. Każda dziedzina sztuki ma swoje białe kruki i arcydzieła – dla sztuki tworzenia perfum są tym właśnie produkty niszowe, co już stawia je na bardzo wysokiej pozycji. Kto wie, być może, gdy je już poznasz, również Tobie przypadną do gustu.

Czym jest nisza?

W kontekście szeroko pojętego rynku, nisza to taki obszar, który nie został jeszcze odpowiednio zagospodarowany. Klienci, którzy poszukują produktów w niszach mają bardzo konkretne i wąskie wymagania. Tym znacznie różnią się od nabywcy masowego. Najczęściej są też w stanie zapłacić więcej, jeśli tylko ich potrzeby zostaną zaspokojone. Produkty można podzielić na niszowe oraz mainstreamowe – czyli takie, które są powszechnie dostępne i szeroko reklamowane wśród ludzi.

Czym są perfumy niszowe?

To produkty skierowane dla znawców i koneserów, a także dla wszystkich osób, które znudzone są już mainstreamowymi propozycjami i poszukują czegoś zupełnie nowego. To coś luksusowego i niebanalnego, za czym stoi przede wszystkim ciekawy pomysł i wysoka jakość wykonania. Często tym mianem określa się też perfumy, produkowane przez firmy skupiające się wyłącznie na tym obszarze działalności. To też odróżnia je od mainstreamu, bo tutaj królują firmy, zajmujące się szeroko pojętą modą, a zapachy są tylko jedną z rozwijanych przez nich gałęzi przemysłu.

Jakość i nieszablonowość

Nisza działa inaczej niż to, co jest dostępne dla ogółu. Tutaj najważniejsza jest jakość, a nie przeprowadzane z rozmachem kampanie marketingowe. Takie perfumy bowiem wcale nie muszą dotrzeć do mas – ich zadaniem jest dotarcie do wybranych – osób o szczególnie szlachetnych gustach i wysokich wymaganiach. Dlatego przy kreowaniu tych zapachów ich twórcy mogą pozwolić sobie na pełną dowolność artystyczną i nie ograniczają ich żadne ramy wyznaczane przez ogólnoświatowe trendy. Co ciekawe – raczej nie występuje tutaj klasyczny podział zapachów ze względu na płeć, choć czasami może się i tak zdarzyć.

Czy trudno je zdobyć?

Nie są tak bardzo dostępne jak produkty skierowane do mas, na szczęście w dobie Internetu nie jest to wielki problem. Nie znajdziesz ich w zwyczajnej drogerii, ale w Sieci odkryjesz wiele perfumerii – w tym też takie, które wyspecjalizowały się tylko w tego typu perfumach. Czasami też zdarza się, że zwyczajna perfumeria poszerza swój asortyment, by dotrzeć do specyficznej klienteli.

Dodaj komentarz