Coraz więcej osób jest świadomych ekologicznie i stara się żyć tak, by nie szkodzić dodatkowo naszej pięknej planecie. Świat ma i tak sporo problemów z odpadami i zanieczyszczeniami. Jedno gospodarstwo domowe być może nie zmieni wiele, jednak za nim zawsze mogą iść następne. Udowadnia to coraz bardziej popularna idea życia w stylu zero waste.

Czym jest zero waste?

Gdyby przetłumaczyć to pojęcie dosłownie, oznaczałoby ono „brak odpadów”. Całkiem dobrze obrazuje to ideę, która za tym wszystkim stoi. Osoby, które wdrażają to pojęcie w swoje życie stają się bardziej świadome i uważają, by nie produkować nadmiernych odpadów. To wcale nie jest takie trudne. Osoby, które wkręciły się w to wszystko nie tylko starają się do minimum ograniczyć produkcję odpadów w swoim gospodarstwie domowym, ale też szukają metod twórczego wykorzystania czy przetworzenia śmieci tak, by nadać zużytym przedmiotom nowe życie.

Używaj naturalnych kosmetyków

Jeśli chcesz być zero waste, stosuj naturalne kosmetyki. Możesz produkować je sama, w Internecie znajdziesz mnóstwo przewodników, które przeprowadzą Cię przez ten proces krok po kroku. Możesz też kupować je w sklepach, które są ekologiczne i naturalne. Zrezygnuj z jednorazowych wacików na rzecz tych, których możesz używać wielokrotnie. Jeśli już decydujesz się na zakup kosmetyków, dopilnuj też, by opakowanie było odpowiednie – szklane słoiczki zawsze są lepsze od plastikowych, w dodatku możesz je później jeszcze wykorzystać na wiele sposobów.

Nie marnuj jedzenia

Podejdź do zakupów spożywczych odpowiedzialnie, jeszcze zanim wybierzesz się do sklepu. Zrób listę potrzebnych produktów, nie kupuj na zapas ani pod wpływem impulsu. Wykorzystuj jedzenie do samego końca. Z resztek z obiadu możesz zrobić smaczną kolację – przerabiaj rzeczy i wykazuj się kreatywnością. Jeśli już całkiem brakuje Ci pomysłów, zajrzyj na strony internetowe, które zrzeszają ludzi żyjących w tym duchu. Na pewno zainspirują Cię oni do działania i podsuną Ci co możesz zrobić z tego, co masz w lodówce.

Używaj produktów wielorazowych

Jednorazowe produkty to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Jednorazowe słomki, reklamówki, opakowania – to wszystko generuje tony śmieci, które szkodzą naturze i przyczyniają się do śmierci zwierząt. Nie wyobrażasz sobie picia drinka bez słomki? W porządku, ale używaj tych metalowych. Są bardzo eleganckie i wytrzymałe, możesz z nich też korzystać wielokrotnie. Na zakupy też wybieraj się z własną wielorazową i pojemną torbą.

Dodaj komentarz