Mogłoby się wydawać, że wybór perfum jest banalny – ot, wystarczy wejść do sklepu, powąchać, kupić i wyjść. Nic bardziej mylnego! Ich dobór wymaga czasu i zastanowienia. Tylko w ten sposób nie będziesz żałować podjętej decyzji i będziesz rozkoszować się wspaniałym zapachem. Czym kierować się przy wyborze zapachu dla siebie?
Idź na zakupy w dobrym nastroju!
Brzmi banalnie, jednak wcale tak nie jest. Jeśli będziesz podczas zakupów zmęczona, zaaferowana myśleniem o czymś innym i w złym humorze, Twój osąd może być bardzo poważnie zaburzony. Mózg w takim stanie lubi sobie płatać z nas figle, dlatego lepiej być ostrożnym. Tylko gdy jesteś zrelaksowana, wypoczęta i w dobrym humorze masz pełną zdolność do rozpoznawania poszczególnych nut zapachowych, dzięki której nie popełnisz żadnej pomyłki.
Nie spiesz się!
Nie warto się spieszyć, nie kupujesz w końcu gorących bułek, tylko perfumy – przedmiot nierzadko zaliczany do grona luksusowych i taki, który będzie z Tobą przez dłuższy czas. Podczas pojedynczych zakupów raczej nie warto testować więcej niż trzech rodzajów zapachów. Twój nos może się nimi zmęczyć i nie odróżniać już ich od siebie tak dobrze. Poza tym na zakup perfum lepiej wybrać się starannie przygotowanym, czyli bez żadnego zapachu na sobie, by też nie doszło do ich wymieszania, bo to może zaburzyć Twój osąd.
Zastanów się na jakie okazje potrzebujesz perfum
Nie wszystkie rodzaje perfum nadają się na wszystkie okazje. Niektóre zapachy można stosować na co dzień, na przykład do pracy, czy na uczelnię. Inne natomiast będą nadawać się na wyjścia wieczorowe i bardziej uroczyste. Te pierwsze są zazwyczaj lekkie i świeże, te drugie cięższe (choć nie duszące!) i bardziej uwodzicielskie. Dopasowanie zapachu do okazji jest bardzo ważne, bo wpływa na to w jaki sposób postrzega Cię otoczenie.
Kieruj się swoimi upodobaniami
Twój gust ma ogromne znaczenie, w końcu zapach będzie na Twojej skórze przez długi czas, więc nie powinien Cię w żadnym wypadku drażnić. Kluczowe tutaj są nuty wiodące, na przykład:
- Drzewne – cedr, drzewo sandałowe
- Szyprowe – szałwia, mech dębowy
- Zielone – zielona herbata, bambus
- Cytrusowe – cytryna, pomarańcza, bergamotka
- Owocowe – jabłko, brzoskwinia, wiśnia, truskawka, malina, papaja, kokos
- Kwiatowe – róża, konwalia, lilia, magnolia, fiołek
- Wodne – wodorosty, lilia wodna, sól morska, kwiat lotosu
Istnieje jeszcze wiele innych nut, które rządzą danymi zapachami. W ten sposób łatwo jest znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, nawet jeśli ma się bardzo wyśrubowane wymagania.