Urządzenie niewielkiej kuchni to nie lada wyzwanie! Trzeba zagospodarować całą dostępną przestrzeń, bo nie można sobie pozwolić na żadne marnotrawstwo. Należy też zadbać o to, by kuchnia była miejscem wygodnym i funkcjonalnym, czyli takim, w którym bez żadnego problemu będziesz przygotowywać posiłki. Co możesz zrobić, by to osiągnąć? Istnieje kilka możliwości.

Otwórz ją na salon

Aneksy kuchenne cieszą się coraz większą popularnością, dlatego jeśli Twoja kuchnia jest bardzo mała, możesz pomyśleć o otworzeniu jej na pokój dzienny. W ten sposób zyskasz cenną przestrzeń. To też nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli Ci spędzać czas w kuchni, a przy tym uczestniczyć w życiu rodzinnym, które toczy się w salonie. To pozwoli Ci też zmienić gotowanie w rozrywkę i sposób spędzania czasu przez większą liczbę osób.

Zrezygnuj z drzwiczek

To dość oczywiste, że szafki mają drzwiczki, które otwierają się skrzydłowo – tak po prostu najczęściej są zaprojektowane, bo to całkiem wygodne. Jednak jeśli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią, dobrym pomysłem jest rezygnacja z nich na rzecz rolet, żaluzji lub specjalnie przesuwanych osłon – oszklone i specjalnie podświetlane cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród posiadaczy małych kuchni. To rozwiązanie modne, estetyczne i nie zajmujące zbyt wiele miejsca. Świetnie sprawdzają się także w aneksach kuchennych.

Postaw na mobilne wyposażenie

To brzmi jak żart, ale jest całkowicie poważne. Specjalne szafki na kółkach bardzo często wyposażone są w wygodne blaty, na których przyrządzisz jedzenie. Pozwoli Ci to na wygodne zorganizowanie sobie stanowiska pracy, a gdy nie będą Ci potrzebne wsuniesz je na swoje miejsce – na przykład pod zamontowany blat roboczy – najlepiej, by był on nieco szerszy niż standardowy. Możliwość dowolnego operowania szafkami i przesuwania ich w wybrane miejsce da Ci możliwość pracy na siedząco, co jest niezwykle ważne dla osób z problemami zdrowotnymi lub starszych.

Zastosuj niskie szafki

Szafki, które sięgają do samego sufitu i wysoka zabudowana górna to nie jest zbyt dobry pomysł do małej kuchni. W ten sposób optycznie ją zmniejszysz – przestrzeń będzie wydawała się jeszcze bardziej zajęta. Dlatego lepiej jest wybierać je niskie. Najlepiej te przeszklone – wyglądają one bardzo nowocześnie, a także sprawiają, że przestrzeń wydaje się nieco większa. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z górnej zabudowy, wybierz taką, która też będzie miała szklane lub przejrzyste fronty wykonane z tworzywa sztucznego.

Dodaj komentarz