Jakakolwiek aktywność zawsze jest godna uwagi. Przede wszystkim jest to forma dbania o siebie i odcięcia się od wszelkich trosk dnia codziennego. Uprawianie sportu uczy nas pokory, ale też wzmacnia nawyki systematyczności i ambicji, bez której uprawianie sportu nie ma sensu. Trenując lekkoatletykę trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt sportowy. Dlaczego warto wybierać odzież dostępną w Decathlon? Zapraszamy do lektury.

Czym jest lekkoatletyka?

Lekkoatletyka jest sportem, który wyróżnia się spośród innych dyscyplin, ponieważ składa się z wielu konkurencji:

-skoki: w dal, trójskok, wzwyż, o tyczce
-rzuty: oszczepem, młotem, dyskiem, pchnięcie kulą
-chód sportowy
-biegi krótko i długodystansowe

Można by było szczególnie opisywać biegi, bo jest ich bardzo wiele, na różnych dystansach i przez przeszkody. Trzeba wspomnieć, że historia lekkoatletyki sięga bardzo daleko w przeszłość. Starożytni Grecy wprowadzili na swoich igrzyskach konkurencje rzutowe czy biegowe, a na przestrzeni ostatnich lat sporty te znacznie się rozwinęły, jednocześnie podtrzymując tradycje. Lekkoatletyka to sport, który jest popularny na całym świecie, jak również w Polsce. W naszym kraju organizuje się mityngi lekkoatletyczne jak Memoriał Janusza Kusocińskiego, który zdobył złoty medal olimpijski w biegu na 10000 m w Los Angeles. Obecnie polskie tradycje podtrzymują tacy sportowcy jak Piotr Małachowski, Paweł Fajdek, Piotr Lisek czy też Justyna Święty-Ersetic. 

Trzeba też powiedzieć, że lekkoatletyka jest jednym z chętniej oglądanych sportów przez Polaków, ale nie ma co się dziwić – poza Kusocińskim mieliśmy jeszcze wielu świetnych sportowców jak Marian Woronim, Bronisław Malinowski, Jacek Wszoła czy Władysław Komar.

Jakich sprzętów wymaga uprawianie lekkoatletyki?

Jest to bardzo złożone pytanie, bo duża liczba sportów w ramach lekkoatletyki sprawia, że musielibyśmy mówić o tym godzinami. Warto więc skupić się na kilku sportach. Oczywiście, podstawą do uprawiania każdego sportu jest starannie dobrana odzież, która powinna być z materiałów dopasowanych do poszczególnej konkurencji. Dla przykładu dla lekkoatletów podstawową odzieżą jest koszula, spodenki oraz buty z kolcami, które umożliwiają dokładne poruszanie się po bieżni, niezależnie od warunków pogodowych. 

Profesjonalny sport charakteryzuje się poza umiejętnościami detalami, które mogą choćby w minimalnym stopniu poprawić wynik. Pamiętaj, że w przypadku biegów czy rzutów różnice są na milimetry bądź setne sekundy i każdy detal na znaczenie. Lekkoatleci stosują zazwyczaj odzież termoaktywną pozwalającą na przepuszczanie powietrza i korzystne bieganie, a w okresach zimowych na zatrzymywanie ciepła, co tym samym chroni ich przed różnymi kontuzjami. 

Konkurencje skomplikowane technicznie takie jak skok o tyczce charakteryzują się takimi detalami jak twardość tyczki, czy też posypką do rąk, którą stosują by wzmocnić chwyt. Analogicznie jest w przypadku konkurencji technicznych, jak rzut młotem czy dyskiem, w których ważne jest dopasowanie obuwia do pogody, odpowiedni uchwyt, jednak najważniejsze są umiejętności, których nie zastąpi żaden sprzęt.

Od czego warto zacząć uprawiając lekkoatletykę amatorsko

Oczywiście punktem wyjściowym musi dobrze dobrana odzież termoaktywna. Wybierając strój musisz mieć świadomość, że może odpowiednio zadbany może służyć Ci naprawdę bardzo długo, jednak przede wszystkim sprawi, że będzie Ci się lepiej ćwiczyło. Posiadając taki rodzaj odzieży latem potrafisz zachować idealną temperaturę ciała i przede wszystkim nie przylega do ciała, a mokre ubrania, delikatnie mówiąc, do najprzyjemniejszych nie należą.

Korzystanie z koszulki i spodenek termoaktywnych w okresie letnim daje poza komfortem oraz utrzymaniem ciała jeszcze pewną korzyść, która jest związana z jej utrzymaniem. Takie ubrania charakteryzują się szybkim wysychaniem, dzięki czemu nie będziesz musiał długo czekać aż wyschnie, jak w przypadku bawełnianych ubrań. 

Ważnym aspektem przy uprawianiu lekkoatletyki jest obuwie. Staraj się zainwestować w buty, które nie narażą Twoich stawów i kolan na urazy. Unikaj wszelkich butów za parę groszy, które nie dość, że nie będą komfortowe, to mogą odebrać Ci trochę zdrowia. Jeżeli nie wiesz, gdzie kupić taki sprzęt, to zobacz wszystko co potrzebne do atletyki i wybierz odpowiedni sprzęt dla siebie. Warto przy tym korzystać z rad profesjonalistów, bądź nawet zapalonych amatorów, by oszczędzić sobie problemów i nadmiernych wydatków.

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści i profesjonaliści używają z asortymentu Decathlon?

Półprofesjonaliści i profesjonaliści zazwyczaj używają produktów, o których już wspomnieliśmy. Przykładem takiego produktu jest męska koszulka do biegania bez rękawów marki Kalenji, która może służyć Ci do biegania gdy jest sprzyjająca pogoda. Jej krój sprawia, że można startować w niej zarówno na amatorskich i profesjonalnych zawodach. Świetnie sprawi się na bieżni i dzięki modnemu krojowi z pewnością zwrócisz na siebie uwagę.

Kolejnym produktem, który jest wybierany przez półprofesjonalistów i profesjonalistów z oferty Decathlon są damskie spodnie lekkoatletyczne marki Kalenji charakteryzujące się wysoką jakością materiału i będą się idealnie sprawdzać podczas niesprzyjającej pogody. Mogą służyć również jako strój do rozgrzewki przed ważnymi zawodami.

Produktem chętnie wybieranym przez sportowców są kolce lekkoatletyczne do sprintu, które zostały przygotowane zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak też półprofesjonalnych, którzy startują w zawodach „od święta”. Kolce są przeznaczone dla osób biegających na dystansach od 60 do 400m, jak również sprawdzą się idealnie w biegach płotkarskich. Poznaj ofertę produktów do lekkoatletyki marki Decathlon i wybierz odpowiedni sprzęt dla siebie!

Mamy nadzieję, że nasze artykuł sprawi, że będziesz umiejętnie w przyszłości dobierał sprzęt do swoich potrzeb, jak również może być to idealny początek dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z lekkoatletyką i nie chcą wydawać ogromnych sum na sprzęt lekkoatletyczny. Oferta produktów marki Decathlon jest bardzo bogata i znajdziesz w niej produkty na każdą kieszeń, które dostarczają użytkownikowi wartościowe produkty w dobrych cenach.

Dodaj komentarz