Art deco to styl, który mimo upływu lat nadal pozostaje w łaskach koneserów. Kojarzy się z luksusem, elegancją i czarem minionych lat. Kładzie ogromny nacisk na szczegóły. Powstał jako przeciwwaga dla szalenie modnej niegdyś i chaotycznej w swoich założeniach secesji. Czym charakteryzuje się styl? Skąd się wziął i komu najbardziej przypadnie do gustu?
Skąd się wzięło art deco?
Art deco nazywane bywa stylem lat 30., bo właśnie w tym okresie się narodziło. Powstało w związku z przesytem secesją, która wtedy od lat już święciła tryumfy. Nowy styl powstał jako wyraz buntu i sprzeciwu, stworzył jednak coś świeżego i niepowtarzalnego. To właśnie dzięki niemu rozwinęło się wzornictwo przemysłowe. Gdy powstawał nazywany był nowoczesnym, teraz określany jest mianem klasycznej nowoczesności. Od początku istnienia łączył też sztukę z formami uważanymi za nowoczesne i wyprzedzające swoje czasy.
Czym charakteryzuje się ten styl?
Nawet współcześnie trudno jest ten styl wtłoczyć w jakiekolwiek ramy. Ciągle potrafi zaskoczyć i odsłonić coś całkiem nowego. Skupia się on na szczegółach i sztuce łączenia ich w skomplikowaną, ale harmonijną całość. Odrzuca chaotyczność i przypadkowość secesji na rzecz form geometrycznych. Królują tutaj owale, okręgi, prostokąty i kwadraty. To też chromy, złocenia, , marmury i meble na wysoki połysk. Na początku był stylem dedykowanym głównie dla osób zamożnym, czy też takim, na który było stać wyłącznie bogatych, jednak wraz z jego upowszechnieniem, pojawiło się też pewne dostosowanie do możliwości osób o mniej zasobnym portfelu.
Jakie kolory są tutaj stosowane?
Ten sposób aranżacji pokazał zupełnie inne podejście do kolorów. Zaczęto je łączyć z funkcjami, które pełniło dane pomieszczenie. Chłodne kolory występowały w sypialniach i toaletach, za to reprezentacyjne pomieszczenia, takie jak salony, zachwycały głębią swoich kolorów – zieleni lub czerwieni. Innymi stosowanymi barwami były: czerń, biel, szarości oraz beże. Wtedy niektórzy decydowali się też na łączenie ze sobą kontrastowych kolorów, na przykład czarnego i białego w jednym pomieszczeniu.
Kto zagustuje w tym stylu?
Niegdyś stało w opozycji do secesji, dzisiaj mówi się, że przeciwstawia się stylowi skandynawskiemu i minimalizmowi. Wymaga też całkiem sporych przestrzeni. Przypadnie do gustu wszystkim, którzy takimi dysponują i pragną je zaaranżować w sposób elegancki i wyrafinowany. To doskonałe połączenie sztuki i klasycznie nowoczesnych, a miejscami nawet futurystycznych form wzornictwa.