Zatrzaski pełnią w przypadku ubrań bardzo ważną funkcję, bowiem odpowiadają za łączenie ze sobą dwóch elementów materiału. Bez nich nie istniałyby koszule, czy kurtki. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje zatrzasków: metalowe i plastikowe. Dziś skupimy się na tych pierwszych. Co je charakteryzuje i kiedy warto na nie postawić? Podpowiadamy.

Zatrzaski metalowe – charakterystyka

Zatrzaski metalowe do odzieży znaleźć możemy w różnych rozmiarach. Zazwyczaj wahają się od 0,5 do 2,1 cm. Dobór rozmiaru zależy od wielkości przedmiotu, do którego zamierzamy przyszyć zatrzask. Możemy je znaleźć również w wielu wariantach kolorystycznych. Ten element krawiecki najczęściej wykorzystywany jest w kurtkach i płaszczach. Coraz częściej możemy go także spotkać w koszulach, damskich bluzkach, czy nawet sukienkach.

Warto jednak wiedzieć, że zatrzasków używać możemy nie tylko w przypadku odzieży. Często wykorzystywane są one również w przypadku akcesoriów takich jak: torebki, saszetki, czy plecaki. Choć podstawowym zadaniem zatrzasków jest spinać ze sobą dwa elementy ubrania to jednak nie można zapominać, że pełnią także funkcję dekoracyjną. Rodzaj, kolorystyka i styl zatrzasku powinny być dobrane pod konkretny typ odzieży.

Zatrzaski metalowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, gdzie chcemy ich użyć. W pierwszej kolejności powinniśmy kierować się wygodą. Zatrzask powinien być odpowiednio dobrany pod kątem wielkości. Większe modele są zazwyczaj używane w przypadku kurtek jeansowych lub skórzanych. Mniejsze natomiast spotkać możemy w koszulach, odzieży dziecięcej lub dodatkowych akcesoriach.

Na zatrzaski metalowe warto stawiać w przypadku cięższych ubrań o bardziej sztywnej strukturze. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się w codziennej odzieży. Bardzo dobrze komponują się one z wszelkiego rodzaju zdobieniami takimi jak koronki i gipiury. Ich zaletą jest ogromna uniwersalność, dzięki czemu możemy z nich śmiało skorzystać w przypadku różnego rodzaju ubrań.

Dodaj komentarz