Rynek KEP prężnie się rozwija, a konsumenci chętnie korzystają z szerokiej oferty firm kurierskich. Za wyborem tego sektora usług przemawia wiele korzyści, w tym szybkość dostarczenia przesyłek, duża wygoda i konkurencyjne ceny w porównaniu z tradycyjnymi usługami operatora pocztowego. Czym dokładnie jest branża KEP i co ją wyróżnia? Sprawdzamy.

Rynek KEP – definicja

KEP, czyli rynek kurierów, ekspresowych przesyłek i paczek, tworzą firmy, które świadczą usługi dostaw towarów o niskiej wadze jednostkowej (zazwyczaj do 30 kg). W odróżnieniu od sektora dostaw pocztowych rynek KEP oferuje w ramach swojej działalności dodatkowe funkcje: możliwość ubezpieczenia paczki, śledzenie przesyłek, indywidualizację dostaw, szybki czas doręczenia lub dostarczenie paczek w weekendy. Działalność firm kurierskich opiera się na dostawie door-to-door, czyli do drzwi odbiorcy, choć coraz częściej konsumenci korzystają również z odbioru paczek w punktach i Paczkomatach, które zrewolucjonizowały rynek. Dostawy door-to-point (od nadawcy indywidualnego do punktu) oraz point-to-point (z punktu do punktu) zyskują na popularności. Branża KEP cechuje się wysoką optymalizacją dostarczanych usług, a ponadto dzięki dynamicznemu rozwojowi branży model biznesowy poszczególnych firm stale ulega modyfikacjom. Co dziś wyróżnia rynek kurierski w Polsce?

Rynek kurierski w Polsce

Branża KEP w Polsce rośnie w siłę, choć w porównaniu do innych krajów wartość tego rynku wciąż jest niewielka. Mimo to jest to jeden z prężniej rozwijających się składowych krajowej logistyki, a tempo wzrostu przewyższa PKB kilkukrotnie. Duża liczba realizowanych dostaw i gęsta sieć zasięgu firm kurierskich sprawiają, że usługi te zostały zdominowane przez europejskich operatorów KEP. Mniejsze, dopiero raczkujące firmy nie mogą pozwolić sobie na konkurencyjne ceny dostaw. Na wolumen handlowy rynku KEP wpływ ma wiele czynników, jednak w ostatnich latach najmocniej można odczuć rosnącą liczbę klientów z sektora e-commerce. Konsumenci zamawiający przez internet pokochali wygodną i elastyczną formę dostawy, która pozwala im cieszyć się z nabytego dobra już w ciągu 1-2 dni roboczych od momentu finalizacji zamówienia. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników korzystających z usług branży kurierskiej pojawia się również coraz więcej punktów odbiorów i Paczkomatów, czyli maszyn samoobsługowych z systemem skrytek pocztowych oferujących odbiór przesyłek w dowolnych godzinach.

Przyszłość krajowej branży KEP

Co czeka rynek kurierów, przesyłek ekspresowych i paczek? Wprowadzenie nowoczesnych systemów i większa automatyzacja procesu dostaw może odmienić oblicze tego sektora usług nawet w ciągu kilku lat. Rosnąca liczba zamówień jest motorem napędowym dla uzyskania większej efektywności, jednak logistycy muszą mierzyć się ze skutecznym rozwiązaniem problemu ostatniej mili i usprawnieniem działania licznej floty pojazdów firm kurierskich. Dziś szybkie dostawy i niskie ceny to za mało, by dotrzeć na szczyt, a użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne działalności, dlatego rychła modernizacja branży KEP powinna być odpowiedzią na większość teraźniejszych potrzeb konsumentów.

Dodaj komentarz