Rate this post

W aptekach można znaleźć bardzo dużo preparatów, których celem jest wzbogacenie codziennej diety o wapń. Minerał ten jest głównym budulcem układu kostnego, dlatego warto rozważyć zakup odpowiedniego suplementu, szczególnie prowadząc dietę niedoborową. Jednak która forma wapnia będzie najbardziej odpowiednia?

Węglan wapnia

Najpopularniejsze suplementy wapnia przygotowywane są na bazie węglanu wapnia. Jest to nieorganiczna sól, słabo rozpuszczalna w wodzie. Po dostaniu się do żołądka węglan zostaje przekształcony w chlorek wapnia. Stopień przyswajalności węglanu wapnia zależny jest od współczynnika pH w żołądku, dlatego preparat należy przyjmować razem z posiłkiem. Wchłanialność wapnia w takiej postaci wynosi od 20 do 25 %. Dużą zaleta węglanu jest jego niska cena. Węglan wapnia zawiera procentowo najwięcej wapnia ze wszystkich soli.

Cytrynian wapnia

Suplement na bazie cytrynianu będzie dobrym źródłem wapnia dla osób z nadkwaśnością żołądka, oraz stosujących leki na refluks. Ogromną zaletą cytrynianu wapnia jest to, że nie łączy się on ze szczawianami, które bardzo utrudniają absorpcję minerału. Niestety, tego typu preparaty mogą być nawet dwukrotnie droższe od suplementów na bazie węglanu wapnia.

Chlorek wapnia

Wapń w takiej postaci nie jest zbyt często spotykany w formie suplementu. Często można go jednak znaleźć w składzie gotowych produktów, ukryty jest pod symbolem E509. Chlorek nie jest zalecany do regularnego suplementowania, działa bowiem drażniąco na żołądek. Nie zaleca się stosowania czystego chlorku wapnia ze względu na jego działanie zakwaszające, co negatywnie wpływa na mineralizację kości.

Fumaran wapnia

Coraz częściej można spotkać też preparaty na bazie fumaranu wapnia. Działa on podobnie jak węglan: po dostaniu się do żołądka zostaje przekształcony w chlorek wapnia. W tej formie dostaje się do jelit gdzie następuje jego wchłanianie. Jednak w przeciwieństwie do węglanu wapnia, fumaran nie wywołuje wzdęć. Najczęściej jest stosowany w przypadkach dużych niedoborów, szczególnie u pacjentów o zaburzonej gospodarce wapniowo-fosforanowej.

Pamiętaj o witaminie D

Forma wapnia w suplemencie jest jednak mniej ważna niż obecność witaminy D. Składnik ten jest niezbędny do prawidłowej absorpcji minerału, dzięki witaminie organizm utrzymuje wapń na dostatecznym poziomie. Dlatego kupując suplement wapnia warto zwrócić uwagę, czy jest on wzbogacony o ten istotny dodatek. Więcej o suplementacji przeczytasz na stronie www.vitrumcalcium.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here