A cadet referee gives a mission to the American Forces General during the West Point Paintball's Fall Combat Classic: The Battle of Ia Drang. The scenic landscape of Lake Frederick was painted green after two days of battle Oct. 23-24. Photo by Mike Strasser, West Point Directorate of Public Affairs and Communications
Rate this post

Jednym z pomysłów na aktywne spędzenie majowego weekendu jest paintball. To gra drużynowa, która może mieć różne oblicza i każdemu może sprawić frajdę. Nie trzeba być doświadczonym strzelcem ani wielkim fanem surwiwalu i militariów, aby dobrze się bawić.

Paintball – na czym polega?

Jest to gra terenowa, która wymyślona została na początku lat 80. dwudziestego wieku w Anglii. Paintball często określa się jako bezkrwawą bitwę lub polowanie – chociaż może kryć w sobie o wiele więcej. Najkrócej mówiąc uczestnicy – podzielenie na drużyny – mają za zadanie wykonać określony cel. Niekoniecznie jest to wyeliminowanie wszystkich pracowników, rozgrywka może polegać na zdobyciu jakiegoś przedmiotu, dotarciu do określonego miejsca, umieszczeniu w konkretnym punkcie sztandaru swojej drużyny.

Ta gra terenowa ma na pozór wiele wspólnego z ćwiczeniami wojskowymi, ale jest otwarta dla zupełnych amatorów i zajmują się nią ludzie o bardzo różnych poglądach i zainteresowaniach. Paintball to po prostu doskonały sposób na oderwanie się od codzienności i przygodę z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami.

Sprzęt do paintballu

W paintballu używa się podobnych do broni pneumatycznej markerów, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wyrzucają z dużą prędkością naboje. W tym przypadku – kulki na bazie żelatyny, wypełnione farbą. Przy uderzeniu w przeciwnika lub cel paintballowe pociski rozpryskują się, pozostawiając ślad farby. Każda drużyna posługuje się innym kolorem, by było wiadomo, komu policzyć trafienie. Co ciekawe, sprzęt, który wykorzystuje paintball, powstał o blisko trzydzieści lat wcześniej niż sama gra. Początkowo takie karabinki używane były do… znakowania drzew w lesie oraz znakowania bydła.

Oprócz markerów potrzebna jest też odpowiednia odzież. Najważniejsze i wymagane przez organizatorów gier terenowych jest noszenie maski. Ponadto przydadzą się ubrania, które można pobrudzić, zasłaniają dużą powierzchnię ciała i nie są zbyt cienkie. Trzeba powiedzieć, że u osób bardziej na nie podatnych trafienie może się z czasem skończyć siniakiem. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie stroje moro i odzież taktyczna. Przede wszystkim dostosować się trzeba do warunków, w jakich bierzemy udział w grze.

Paintball dla początkujących – jak zacząć

Weekend majowy to idealna okazja, aby spróbować tej rozrywki. Temperatury są idealne do gier w plenerze, a zielone już drzewa i krzewy posłużą za idealną kryjówkę. Pierwszy udział w rozgrywce w paintball nie jest wcale trudny. Kluczowa sprawa to zebranie drużyny – by podzielić się na dwie, potrzeba co najmniej kilku, kilkunastu osób. Dobrze więc mieć ze sobą grupę przyjaciół. Oczywiście można nawiązać zawczasu kontakt i w pojedynkę przyłączyć się do już istniejących, spotykających się regularnie drużyn.

Trudno może być jednak z początku dotrzymać im kroku. Gdy mamy swoją grupę, bardzo łatwo jest znaleźć firmy i organizacje, które przygotowują paintball dla początkujących. Zapewniają one nie tylko wyznaczony, bezpieczny teren, ale także wypożyczenie sprzętu i odzieży ochronnej, przeszkolenie, a także scenariusz rozgrywki.

Paintball – rozgrywka z pomysłem

Jak już wspomnieliśmy, ta gra terenowa to nie tylko bieganie i strzelanie. Paintball może mieć cel niezwiązany z eliminacją przeciwnika, niekiedy trzeba się skradać i pokonywać przeszkody. Osoby, które chcą poczuć się jak ktoś inny lub rozwijać przy okazji swoją wyobraźnię, mogą poszukać rozgrywek z fabułą. Odtwarzanie konkretnych zdarzeń lub wplatanie w grę również świata przedstawionego, np. znanego z postapokaliptycznej fantastyki to urozmaicenie, które zapewni niezapomniane przeżycia.

Czy paintball jest dla każdego?

Ta forma rozrywki wymaga sprawności fizycznej i ogólnie dobrego stanu zdrowia. Wiele zależy od stopnia zaawansowania grupy i poziomu – tego, czy jest to amatorska zabawa czy chce się mierzyć w sportowych rankingach. Nie ma ścisłych wymogów prawnych co do granicznego wieku, jednak taka informacja zwykle jest zawarta w regulaminie organizatora.

Zazwyczaj jest to 16. lat, oczywiście w przypadku gie wyjazdowych konieczna jest zgoda na udział rodzica lub opiekuna. Młodsi uczestnicy i osoby, które szybko dostają zadyszki, mogą spróbować innego wariantu gry. Paintball laserowy jest zupełnie niegroźny, odbywa się w przystosowanych odpowiednio salach, a czas trwania gry liczy się w minutach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here