jaki materac dla dziecka
Rate this post

Obecnie wiele poduszek i materacy wyposażonych jest w wypełnienia lub pokrycia, które pod wpływem temperatury i nacisku dopasowują się do kształtu użytkowania. Są one jednak bardzo nie bezpieczne, ponieważ mogą utrudniać oddychanie. A więc nasuwa się pytanie, jaki materac wybrać dla dziecka?

Materacyk dla malucha powinien być tak dobrany, by dokładnie pasować rozmiarem do atestowanego łóżeczka lub kołyski. Większość materaców po wyprodukowaniu poddawanych jest działaniu owadobójczym lub chemicznym, przed użyciem trzeba je odpakować i wietrzyć w bezpiecznym miejscu, aż znikną wszelkie zapachy. Najlepiej taki materac jest wietrzyć w nasłonecznionych miejscach. Powinno się wyprać także pokrowiec i wysuszyć na słońcu.

Materac do łóżeczka powinien posiadać atest PZH numer HZ/03796/98, a najlepiej również dobrą opinię centrum Zdrowia dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.

Kilka rodzajów materacy:

materac z pianki poliuretanowej – jest podatny na odkształcenia. Pod wpływem ciężaru materac się deformuje. Koszt około 30-50zł.

materac z pianki termoelastycznej – materac, który deformuje się i dostosowuje się pod wpływem temperatury ciała. Koszt około 300-350zł.

materac kokosowy – wypełniony matą kokosową i obszyty bawełną. Ma właściwości antybakteryjne. Dobrze dopasowuje się do sylwetki, ale nie odkształca się i przepuszcza powietrze. Cena około 70-150zł.

materac lateksowy – wykonany z lateksu, czyli mleczka kauczukowego. Wewnątrz materac posiada kanaliki, przez co oddycha. Materiał dobrze dopasowuje się do ciała. Cena około 200-450zł.

materac z łuską gryczaną – pod naciskiem ciała, materac dostosowuje się do kręgosłupa. Koszt około 50-150zł.

materac bonellowy, czyli sprężynowy – sprężyny połączone ze sobą wraz z pianką poliuretanową. Dopasowuje się do sylwetki, ale nie odkształca się. Koszt 150-250zł.

materac kokosowo-piankowy z łuską gryczaną – posiada trzy warstwy. Pierwsza stanowi łuska gryki, wszyta w specjalne miejsca. Druga to pianka poliuretanowa, a trzecia to mata z włókna kokosowego. Koszt około 120-180zł.

materac kokosowo-bonellowy – mata ta ma dwie warstwy. Jedna to pianka poliuretanowa, a po drugiej mata kokosowa. Pośrodku są sprężyny. Odporny na odkształcenia. Cena 150-200zł.

Każdy z nas wybierze pewnie inny! Ale najbardziej polecany jest lateksowy lub typowo utwardzony, nieodkształcający się pod ciężarem dziecka.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here