Czy na blogu można zarobić? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto posiada swój własny kawałek internetu, jakim jest blog. Odpowiedź jest prosta i oczywista – na blogu można zarobić. Jeżeli nie zarabiasz, to coś jest nie tak. Blog działa jak firma – jeżeli firma nie zarabia, wówczas jest coś nie tak. Jak zatem zarobić na naszym własnym blogu?

 

Strategia przede wszystkim

 

W celu zarabiania na blogu przede wszystkim trzeba opracować swoją własną strategię. Bez niej kariera blogowicza może zakończyć się szybciej, niż się zaczęła. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć na pytanie, po co założyliśmy bloga i jaki jest jego cel. Warto usiąść i zastanowić się, o czym chcemy pisać. Jeżeli nie interesujemy się modą, czy zdrowym trybem życia to tego typu blog założony przez nas długo nie przetrwa z bardzo prostej przyczyny – temat ten nas nie dotyczy i ciężko będzie nam cokolwiek pisać. Bardziej będziemy się do tego zmuszać, aniżeli działać z własnej woli. Jeżeli znamy się na samochodach – blogujmy o tym, zarażajmy pasją innych.

 

Jak zatem zarabiać?

 

Jak zarobić na naszym blogu? Oferowanie możliwości reklamowania się na naszym blogu jest chybionym pomysłem. Z wielu powodów – po pierwsze nasz blog musi mieć bardzo wiele wyświetleń, początkowo będzie ich bardzo niewiele. Po drugie, stała reklama na blogu nie jest niczym zachęcającym – blisko 95% wszystkich blogerów nie otrzymuje ofert stałej reklamy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest aktywne poszukiwanie reklamodawców. Można np. reklamować dane produkty, czy usługi. Największe firmy budują swoją markę właśnie w oparciu o blogi – te małe i średnie dopiero zaczynają uczyć się tego rozwiązania.

Tego typu reklamy mogą mieć różny charakter – banery, content marketing (czyli teksty reklamowe), emailing oraz kampanie w mediach społecznych. Można też zdecydować się na programy afiliacyjne – można zarabiać na blogu bez zaśmiecania go banerami i reklamami. Jak zatem to działa? Reklama kontekstowa to reklama poprzez linki – działa w konkretnym wpisie poprzez umieszczenie właśnie linków afiliacyjnych zachęcających np. do założenia konta lub kupienia produktów. Jeżeli ktoś założy konto z danego linku lub dokona zakupu, to właściciel blogu inkasuje prowizję. Najpopularniejszymi serwisami posiadającymi program afiliacyjny dla blogów o tematyce np. finansowej to Comperialead, czy też money2money. Serwisów z tego typu rozwiązaniami jest wiele – warto poświęcić trochę czasu i poszukać najlepszych, dopasowanych do tematyki naszego blogu. Jedną z głównych wad tego typu współpracy jest długie oczekiwanie na rozliczenia, które trwać mogą nawet kilka miesięcy. Jeżeli mamy bloga o tematyce elektronicznej i technologicznej, wówczas najłatwiej zarabiać na programie partnerskim z Ceneo. Można polecać swoim czytelnikom konkretne kategorie – audio, AGD i inne – w artykule dodajemy linki do strony, a dzięki temu zarabiamy na programie partnerskim. Również w przypadku tematyki dziecięcej dobrze jest wybrać program partnerski Ceneo, który ma przewagę nad innymi serwisami, głównie za sprawą szerokiej ilości oferowanych tam produktów.

 

Jak zarabiać jeszcze lepiej?

 

Mamy już naszego wymarzonego bloga, korzystamy z programów partnerskich – jak wówczas zwiększyć nasze zarobki na blogu? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest założenie swojego własnego sklepu i sprzedawanie swoich produktów lub usług. Dla przykładu, jeżeli jesteś nauczycielem języka francuskiego, wówczas możesz oferować swoje usługi na blogu. Możesz również sprzedawać swoje własne koszulki, kubki i inne tego typu przedmioty opatrzone Twoim logo, grafiką, przemyśleniami, czy złotymi myślami. Zarabianie na blogu z pozoru wydaje się abstrakcyjne. Jednak jest to praca, nasze wysiłki i starania o to, aby nasi czytelnicy byli zadowoleni. Jeżeli pracujemy, to chcemy otrzymywać za to zapłatę – dlaczego zatem nie skorzystać z czegoś, co może przynosić nam zyski? Jeżeli posiadamy bloga, który ma już spory zapas stałych czytelników, a dodatkowo codziennie odwiedzają je kolejne unikatowe osoby, a nie zarabiamy na tym – coś musi być nie tak. Warto się zastanowić  i sprawić, aby coś, nad czym ciężko pracujemy, zaczęło przynosić nam zyski.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here