Nauka towarzyszy człowiekowi przez całe jego życie. Zapamiętywanie pojęć, cytatów, wierszy, ważnych informacji, bądź też przyswajanie wiedzy bardzo często może sprawić nam nie małe kłopoty.  Marzysz o skutecznym i szybkim sposobie na zapamiętanie wszystkich potrzebnych informacji oraz efektywniejszym przyswajaniu wiedzy? W takim razie bardzo dobrze trafiłeś. W tym artykule pokażę Ci kilka metod na to, aby nauka była przyjemniejsza i co ważniejsze bardziej efektywna. Natomiast zaoszczędzony czas będziesz mógł przeznaczyć na przyjemniejsze cele. Aby przejść do sposobów na szybsze uczenie, najpierw pokaże Ci kilka typowych błędów popełnianych przez ludzi.

Bardzo często ucząc się czegoś robimy notatki, które teoretycznie mają nam pomóc. Ale jak jest w praktyce? W praktyce wygląda to tak, że bardziej nam one szkodzą niż pomagają. Oczywiście nie neguję tego sposobu, jedynie chce zwrócić uwagę na kilka najczęściej popełnianych błędów hamujących naszą naukę, po ich wyeliminowaniu i zastąpieniu dobrymi metodami stanie się ona efektywniejsza i o wiele przyjemniejsza.

Pierwszą, chyba największą wadą sporządzanych notatek, jest ich obszerność. Bardzo często rozpisujemy się na dany temat, a przecież nie o to chodzi. Najważniejsze w notatkach to przekazanie informacji, która jest nam potrzebna bez używania zbędnych słów. Dlatego zapisywane informacje powinny być zwięzłe i na temat, najlepiej przekazywać je za pomocą słów kluczowych.

Kolejnym wadą jest „szarość i nicość” naszych notatek. Informacje powinniśmy zapisywać na różne sposoby, gdzieś damy większe litery, użyjemy kolorowych długopisów czy narysujemy coś, co kojarzy nam się z poszczególną rzeczą. Ile razy przyłapałeś się na błądzeniu gdzieś myślami czytając szare, nudne notatki? Myślę, że każdy z nas miał taką sytuację, dlatego ważna jest kreatywność. Jak to powiedział Albert Einstein „Wyobraźnia jest o wiele ważniejsza niż wiedza.” Nawet, jeśli tak nie jest, to może ona nam bardzo pomóc w nauce.

Pobudzajmy nasze mózgi do działania. Większość ludzi twierdzi, że aby się czegoś nauczyć trzeba pozostać w maksymalnym skupieniu. Po części mają rację, jednak pamiętajmy, aby dawać swojemu mózgowi przerwy. Ponadto ile razy zapamiętałeś jakąś informację, bo skojarzyła Ci się z jakąś rzeczą, osobą czy też informacją w rzeczywistym świecie? Jest to kolejnym dowodem na to, że nie może zamykać się w sztywnych ramach, ale podchodzić do nauki kreatywnie i z pozytywnym nastawieniem.

Teraz przedstawię Ci kilka sposobów na to jak szybko i efektywnie się uczy.

Pierwszym sposobem jest synestezja. Jest to bardzo prosta metoda polegająca na zaangażowaniu do nauki kilku zmysłów. Może to być wzrok, słuch, a nawet węch. Główna zasady mówi, że im więcej zmysłów zaangażujemy tym więcej będziemy w stanie się nauczyć. Wykorzystując tę metodę nie tylko szybciej się uczymy, ale też uzyskana wiedza zostaje z nami na dłużej i łatwiej jest nam przypominać sobie poszczególne informacje.

Równie ważne są również skojarzenia. Gdy uczymy się czegoś nowego warto skojarzyć sobie to z czymś, co już dobrze znamy. Kiedy usilnie staramy się przypomnieć sobie jakąś informację, nasz mózg nieświadomie tworzy ciąg skojarzeń i po takim „niewidzialnym sznureczku” prowadzi nas do rozwiązania.

Postaw na humor nie tylko w życiu, ale też w nauce. Kojarz sobie informację z śmiesznymi ilustracjami, sytuacjami czy też rzeczami. Zabawne rzeczy pozostają w naszym mózgu na dłużej, dzięki czemu szybciej i w dodatku przyjemniej nauczysz się poszczególnego materiału.

ODPOCZYNEK! Nasz mózg potrzebuje resetu, tak jak biegacz nie będzie w stanie biec sprintem przez godzinę czasu, tak samo nasz mózg nie będzie w stanie pracować na najwyższych obrotach przez cały czas. Pracuj na przykład w proporcjach 60 minut nauki do 15 minut odpoczynku. Tutaj potrzebna jest samodyscyplina i zachowanie równowagi. Gdy zrobisz sobie przerwę wracaj do nauki o określonej godzinie, dzięki czemu twój mózg odpocznie, ale nie rozleniwi się.

Teraz przedstawię Ci ostatni i najważniejszy sposób na efektywną i szybką naukę, czyli SYSTEMATYCZNOŚĆ. Bez niej nic nie zdziałasz. Nie dość, że pomaga w nauce to jeszcze pozostawia nasz mózg w dobrej kondycji. Mój i Twój mózg to nasze narzędzie, o które trzeba dbać. Tak samo jak dbamy o nasze ciało poprzez codzienne ćwiczenia, tak samo powinniśmy dbać o nasze mózgi ćwicząc je codziennie.

I to już wszystko, co mam Ci do zaproponowania. Teraz nastaw się pozytywnie, naładuj baterię i ruszaj do nauki. Pamiętajmy nauka nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie powinna być ciekawa i sprawiać nam przyjemność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here