Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Jeśli szukasz magicznego środka, który szybko pozwoli Ci na opanowanie języka angielskiego to muszę Cię rozczarować, ale dojść do sukcesu możesz jedynie ciężką i długą pracą. Ale jak utrzymać motywację do nauki, jeśli nie daje ona żadnych efektów? Najpierw należy odpowiedzieć sobie czy aby na pewno tych efektów nie ma. Bardzo często ludzie narzucają sobie zbyt wysokie cele i jak można się domyśleć nie osiągają ich. Jest to zdecydowanie demotywujące, dlatego też powinniśmy zrozumieć, że nauka powinna polegać na robieniu małych kroczków. Mogę śmiało powiedzieć, że każda nauka przynosi jakieś efekty, oczywiście nie muszą one odpowiadać naszym oczekiwaniom, ale to nie oznacza, że ich nie ma.

Samodzielna nauka

Może Cię zaskoczę, ale aby nauczyć się języka nie musisz wydawać pieniędzy na drogie kursy. Bowiem samodzielna nauka jest trudniejsza, ale możliwa. Wymaga zachowania samodyscypliny oraz motywacji. Na początku ustal sobie małe cele, nikt nie wymaga pełnego posługiwania się językiem po upływie dwóch miesięcy. Najlepszym sposobem jest otoczenie się jak bodźcami językowymi, najłatwiej osiągnąć to przez wyjazd za granicę. Jednak, gdy nie mamy takiej możliwości można śmiało zacząć taką naukę w miejscu zamieszkania. Co musimy robić? Na początku słuchać, oglądać filmy po angielsku, czynnie słuchać piosenek po angielsku, takie czynności pozwalają obyć się nam z językiem. Gdy już wejdziemy na wyższy poziom możemy zacząć czytać książki, blogi po angielsku oraz śmiało uczestniczyć w dyskusjach. Ważna jest systematyczność, po dziennej „dawce” języka podświadomie zaczynamy się go uczyć. W XXI wieku nauka gramatyki nie jest niczym trudnym, w Internecie funkcjonują dziesiątki stron gramatycznych gdzie oprócz wyjaśnienia znajdują się ćwiczenia.

Nauka mówienia

Zdecydowanie najważniejszym elementem nauki języka angielskiego jest swobodne komunikowanie się przy jego użyciu. Myślę, że w większości przypadków uczymy się języka po to, aby móc porozumieć się z innymi np. podczas naszych wakacji za granicą. Na początku naszej drogi będziemy mieli blokadę językową, występuje ona u 90% uczących się. Umiemy słówka oraz gramatykę, ale gdy musimy coś powiedzieć odczuwamy strach i nie możemy wydusić z siebie ani słowa. Co zrobić, aby tego uniknąć? Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. Słuchanie obcego języka pobudza nasz mózg do nauki. Ponadto poprzez oglądanie filmów uczymy się wielu przydatnych zwrotów. Można również pójść na kurs nauki mówionego języka angielskiego, gdzie nauczyciele skupiają się tylko na mowie.

Nauka czytania

Aby nauczyć się czytać musimy po prostu czytać dużo po angielsku. Do nauki nadają się książki, blogi bądź fora tematyczne w języku angielskim. Najważniejsze, aby zaczynać stopniowo, czyli na przykład od książek dla dzieci. Dopiero na wyższym etapie sięgajmy po bardziej wymagającą literaturę. Jednak nie wystarczy tylko umieć czytać po angielsku, warto również rozumieć to, co się czyta. Dlatego też zawsze podczas tej czynności warto mieć słownik pod ręką i sprawdzać nieznane nam słownictwo. Nie używajmy słowników elektronicznych, ale papierowych dzięki nim więcej zapamiętamy. Dobrą metodą jest wybieranie słowników, gdzie słówka nie są tłumaczone po polsku, ale po angielsku, jest to doskonała metoda nie tylko to doskonalenia czytania lub wzbogacania słownictwa, ale również do nauki języka w ogóle.

Nauka słownictwa

Słówka to podstawa w nauce każdego języka. To one w głównej mierze umożliwiają nam porozumiewanie się. Ale jak uczyć się słówek? Najlepszą metodą jest uczenie się całych zwrotów. Pojedyncze słówko ma kilka tłumaczeń, a ucząc się zwrotów nasz mózg zapamiętuje jak poprawnie ich używać. Ponadto, jeśli znamy zwrot składający się z 3/5 słów łatwiej jest nam ułożyć poprawnie całe zdanie, niż gdy znamy tylko pojedyncze słowa. Uczmy się słownictwa poprzez obrazki, kojarzenie z różnymi sytuacjami lub osobami, na przykład, gdy mamy słówko grey możemy skojarzyć je z blisko nam osobą, która ma siwe/szare włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here