Od kilku tygodni rozsyłasz dziesiątki CV, a dostałeś zaledwie kilka zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną, która i tak zakończyła się nie powodzeniem? Jak to możliwe skoro Twoje wykształcenie i doświadczenie idealnie pasowało do wymagań na proponowane stanowisko. Może po prostu inni byli lepsi od Ciebie? Nie koniecznie. Czy wiesz, że rekruter już po 6 sekundach jest wstanie odrzucić Twoje CV? Skoro tak, to pojawia się pytanie co zrobić aby przetrwało pierwszą „turę”. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie zmiany wprowadzić do swojego CV zapraszam Cię do przeczytania poniższego poradnika.

1.TREŚĆ

Po pierwsze i najważniejsze w CV  liczy się przede wszystkim treść. I nie chodzi tu o to, aby była ona tylko dobra, musi być CZYTELNA. Jeśli treść W twoim CV jest nieczytelna to prawie na 100% Twoje CV nie zostanie wzięte pod uwagę. Natomiast dobrze przemyślane i zaprojektowane może wyróżnić Cię z grona osób aplikujących na to samo stanowisko.

Pod swoim imieniem i nazwiskiem dobrze by było umieścić stanowisko, na które aplikujesz. Sprawi to, że Twoje curriculum vitae będzie wyglądało profesjonalnie i pracodawca na pewno będzie bardziej zadowolony, jeśli upewnisz go, że przygotowałeś je specjalnie na tę ofertę. W ten sposób pokazujesz, że naprawdę zależy Ci na tej pracy.

Umieść w CV swoje nieprzeciętne umiejętności, oczywiście nie mam tu żąglowania. Twoje umiejętności muszą być adekwatne do stanowiska, o które się starasz.

Do zaznaczenia najważniejszych informacji używaj wytłuszczeń i podpunktów. Sprawia to, że CV jest przejrzyste, a rekruter będzie miał pewność, że znasz się na estetyce co jest zdecydowanie na plus w każdej pracy. Również kolory powinny być użyte w taki sposób, aby nie odciągały uwagi od tego co najważniejsze, czyli treści.

  1. DODAJ SEKCJE „PODSUMOWANIE ZAWODOWE”.

Statystyki pokazują, że aż 9 na 10 kandydatów nie dodaje tej sekcji to swojego CV. Zatem możesz się wśród nich wyróżnić! Najmocniejsze strony podsumowania zawodowego to:

  1. Pierwszą rzeczą, na którą rekruter zawsze zwraca uwagę to doświadczenie. Umieszczając podsumowanie zawodowe sprawiasz, że rekruter przeczyta je jako pierwsze. Co również będzie dodatkowym atutem.
  2. Dodanie tej sekcji jest doskonałą okazją, aby podsumować swoje doświadczenie i Twoje umiejętności (oczywiście adekwatne do stanowiska).

Przejdźmy więc do tego jak napisać dobre podsumowanie zawodowe, które zainteresuje rekrutera. Przede wszystkim należy skupić się na naszych osiągnięciach i najlepszych umiejętnościach. Na samym początku powinieneś napisać kim jesteś, czyli np. Jestem Szefem Kuchni z 15 letnim doświadczeniem. Tak jak już wcześniej pisałam, dodaj swoje 3 najlepsze osiągnięcia w pracy, a na końcu napisz o kluczowych umiejętnościach i o tym gdzie chciałbyś rozwijać się zawodowo.

  1. DOBRZE NAPISANE DOŚWIADCZENIE.

Doświadczenie to zdecydowanie najważniejszy punkt Twojego CV, to właśnie jemu rekruter poświęca najwięcej swojego czasu. W tej sekcji kluczowe są dwa ostatnie zatrudnienia. Oczywiście podajesz wszystkie lub prawie wszystkie miejsca swojej pracy, pogrubiając przy tym stanowisko i pracodawcę. Przy każdym miejscu pracy zapisuj dokładne daty, które zawierają miesiąc i rok zatrudnienia i zakończenia pracy. Pod każdym stanowiskiem warto również umieścić obowiązki, które były nam powierzone. Co najważniejsze, NIE DUPLIKUJ obowiązków nawet jeśli były one podobne, zawsze staraj się zamieszczać coś nowego.

  1. Umiejętności.

Błędem jest umieszczanie tej sekcji na samym dole naszego CV, mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona drugim najważniejszym punktem curriculum vitae. Zamiast tego umieść swoje umiejętności na górze lub z lewej strony. Nie warto zamieszczać umiejętności, które są popularne i często powtarzają się wśród kandydatów. Zamiast tego postaw na konkrety, potrafisz posługiwać się Excelem? Świetnie, zamiast pisać „znajomość programu Excel” napisz „Posługiwanie się programem Excel na poziomie zaawansowanym”. Prawda, że wygląda to lepiej i bardziej profesjonalnie?

    5.Usuń nie potrzebne informacje.

Przepych na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Wielu kandydatów mylnie stwierdza, że zasada im więcej tym lepiej również funkcjonuje podczas tworzenia CV. Niestety lub też stety prawda jest inna, informacje zawierane w curriculum vitae powinny być napisanie krótko i na temat. Rozpisać możesz się w liście motywacyjnym (oczywiście nie do przesady). Nie wiesz, które zamieszczone informacje są nie potrzebne? Po pierwsze, swoje wykształcenie podaj od szkoły średniej w górę, nigdy nie zamieszczaj swojego gimnazjum a już tym bardziej podstawówki. Następnie jeszcze raz dokładnie przeczytaj ogłoszenie, na które odpowiadasz i usuń ze swojego CV wszystkie niewymagane w tym ogłoszeniu informacje.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here