Bardzo często po ukończeniu studiów i rozpoczęciu pierwszej pracy, ale i już po kilku latach w zawodzie, okazuje się, że nie jest on dla nas satysfakcjonujący. Chcemy spróbować czegoś nowego, ponieważ obecny stan rzeczy i obowiązki, które do nas należą, sprawiają, że czujemy się źle. Zmiana branży to zazwyczaj ostateczność i bardzo duży krok w naszym życiu, który jednak często jest konieczny. W jaki sposób skutecznie zmienić swój zawód? Podpowiadamy.

Kiedy warto zmienić swój zawód?

“Czy naprawdę chcę zmienić swój zawód?” – to pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać. Jeśli czujemy się zmęczeni, zobojętniali na obowiązki, jakie musimy wykonywać w naszym miejscu pracy, to bardzo często jest to pierwszy krok, który może oznaczać, że jesteśmy wypaleni zawodowo, a być może nawet rozpoczyna się u nas depresja. Nawet  jeśli w swoim zawodzie jesteśmy doceniani i posiadamy unikalne umiejętności, a nie potrafimy się z tego cieszyć i jest nam to obojętne to znak, że dzieje się coś złego. Kolejną oznaką, że warto zmienić branżę, jest uczucie, że marnujemy swój talent, atuty i przestaliśmy się rozwijać lub zazdrościmy innym ich ścieżki zawodowej.

Jak się przebranżowić? Krok pierwszy

Przede wszystkim nie rzucajmy swojej obecnej pracy. Mimo że  perspektywa złożenia wypowiedzenia tu i teraz jest często bardzo kusząca, to jednak póki nie zbudujemy sobie odpowiedniego gruntu do zmiany pracy, pozostańmy w obecnej.  Najgorsze co możemy zrobić to doprowadzenie do sytuacji, w której zostaniemy bez pracy, bez środków finansowych i bez możliwości aplikowania o lepsze stanowisko. Zastanówmy się jakie obowiązki dają nam największą satysfakcję i co sprawia nam przyjemność, a także jakie są kluczowe elementy, które powinna zawierać nasza wymarzona praca. Następnie zastanówmy się jakie zawody i branże pozwolą nam realizować się, a jednocześnie szybko zdobyć niezbędne w nich umiejętności. Kolejnym ważnym kryterium podczas przebranżowienia się powinna być ilość ofert pracy, jakie dostępne są w danym zawodzie. O tym gdzie brakuje rąk do pracy, przeczytamy w artykule: https://www.lokalna24.pl/wiadomosci/9177,brakuje-rak-do-pracy-pracodawcy-maja-problem-ze-znalezieniem-pracownikow.

Jak się przebranżowić? Krok drugi

Jeśli już wybraliśmy branżę idealną dla nas, warto porozmawiać z osobami, które pracują już na danym stanowisku, aby dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda taka praca. Czasami mamy złudne przekonania co do obowiązków należących do danego zawodu, a rzeczywistość okazuje się mniej ciekawa. Bardzo fajną opcją jest spróbowanie pracy w danym zawodzie jeszcze podczas zatrudnienia w poprzedniej firmie. Możemy spróbować wolontariatu, praktyk lub pracy na pół etatu, którą pogodzimy z obecnym stanowiskiem. Wtedy bez ryzyka sprawdzimy, czy faktycznie powinniśmy rezygnować z obecnej pracy. W zależności od tego, jakie umiejętności i wiedza będą nam potrzebne w nowym zawodzie, musimy zacząć je rozwijać. Zapiszmy się na kursy, szkolenia lub nawet studia. Dzięki temu zyskamy, chociaż podstawowe kompetencje na danym stanowisku. Pamiętajmy, że czas przekwalifikowania zawodowego jest trudny. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy już po 40. czy 50. roku życia, na pewno w naszej głowie pojawiają się wątpliwości. Jeżeli jednak wszystko odpowiednio zaplanujemy, nasze przebranżowienie powinno zakończyć się sukcesem.

Dodaj komentarz