Każdemu z nas zależy na tym, aby jak najdłużej pozostać w najlepszym zdrowiu i nie chorować. Choć możemy dokładać wszelkich starań, aby tak było, rzeczywistość w tej kwestii bywa po prostu nieprzewidywalna. W najmniej spodziewanym momencie nasze życie może obrócić się o 180 stopni. Złamana noga, grypa czy poważna choroba – w każdej z tych sytuacji niezbędna będzie pomoc lekarza. W Polsce co prawda możemy skorzystać z usług służby zdrowia bez ponoszenia żadnych kosztów, jednak każdy z nas wie, jak ta sytuacja przedstawia się w rzeczywistości. Aby mieć pewność, że niezależnie od sytuacji będziemy mogli w szybki sposób skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarskiej, warto zaopatrzyć się w prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Ubezpieczenie zdrowotne – co to takiego?
W Polsce możemy skorzystać z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Według konstytucji prawo do ochrony zdrowia oraz równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, które finansowane są przez środki publiczne, to podstawowe prawa obywateli. Czy jednak każdy może skorzystać z pomocy publicznej służby zdrowia?
W rzeczywistości przedstawia się to trochę inaczej. Z usług obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego mogą skorzystać osoby zatrudnione, prowadzące własną działalność gospodarczą, bezrobotne, emeryci, uczniowie i studenci do ukończenia 26. roku życia. Z usług pomocy medycznej w ramach NFZ mogą skorzystać także Ci, którzy są członkiem rodziny osoby podlegającej ubezpieczeniu.
Co w takim razie z osobami, które są tuż po studiach i dopiero poszukują pierwszej pracy lub wykonują zawód freelancera, a ich warunki wykonywania zawodu są bardziej elastyczne? Bardzo często zdarza się, że w takiej sytuacji muszą one szukać pomocy gdzie indziej, na przykład wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co warto wiedzieć?
Choć w naszym kraju można korzystać z usług opieki zdrowotnej w sposób nieodpłatny, każdy, kto kiedykolwiek musiał z niej skorzystać, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, jak wygląda ona w rzeczywistości. Długie kolejki, godziny spędzone w poczekalni publicznych przychodni i co równie frustrujące – bardzo długie terminy oczekiwania na wizytę u specjalisty. To kolejny powód, aby zdecydować się na skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego warto?
Dlaczego warto skorzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? Przede wszystkim stanowi ono idealne dopełnienie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Polisy te nie wykluczają się, dlatego ktoś, kto jest ubezpieczony w ramach NFZ, może równocześnie korzystać z benefitów, jakie daje mu prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Oprócz tego, w zależności od wybranego przez nas ubezpieczyciela, prywatne ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje:
- bardzo szybki dostęp do specjalistów;
- krótki czas oczekiwania na wizytę;
- wizyty u specjalistów bez konieczności posiadania skierowania;
- wizyty domowe;
- listę zachorowań, które objęte są możliwością uzyskania odszkodowania;
- dostępność do badań specjalistycznych;
- duży zakres testów i badań diagnostycznych;
- szczepienia;
- rehabilitację;
- opiekę stomatologiczną.
Co więcej, jeśli zdecydujemy się na wyższy wariant polisy, możemy otrzymać świadczenia za pobyt w szpitalu, operacje, leczenie za granicą czy poważne zachorowanie.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jak wybrać najlepsze?
Liczba towarzystw ubezpieczeniowych na naszym rynku powiększa się z roku na rok, dlatego też wybór najlepszego ubezpieczyciela dla niektórych osób może stanowić poważny problem, szczególnie jeśli nie wiedzą one, czym kierować się przy jego wyborze i na jakie elementy zwracać uwagę. W takiej sytuacji warto skorzystać z łatwo dostępnych porównywarek ubezpieczeniowych, które po uzupełnieniu przez nas odpowiedniego formularza przygotowują ofertę dopasowaną do naszych potrzeb i zarobków.
Jeśli zdecydujemy się już na wybór konkretnego ubezpieczyciela, przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami i sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania.