5 sposobów jak być dobrze zorganizowaną mamą
Rate this post

Dzięki nim doba nie będzie mieć wprawdzie nagle 28 godzin, ale wydłużysz ją przynajmniej o kilka minut. Sprawdź, jak mieć więcej czasu dla siebie.

1. Polub wielozadaniowość

Multitasking może dodać cenne minuty, a nawet godziny do twojej doby, jeśli wiesz jak go wykorzystywać. Pisanie raportów do pracy i równoczesne pomaganie dziecku w lekcjach jest słabym pomysłem. Żadnej z tych rzeczy nie zrobisz na sto procent i spędzisz nad nimi dwa razy więcej czasu. Za to nauka języka obcego w korku, na siłowni czy kolejce w banku słuchając audiobooka może ci się opłacić i sprawić, że zaoszczędzisz nawet godzinę w ciągu dnia. Taka wielozadaniowość ma jednak sens tylko wtedy, jeśli sprawia ci przyjemność. Gdy będziesz czuła się przemęczona, wraz z dodatkowym czasem nic tak naprawdę nie zyskasz.

2. Wstań o godzinę wcześniej

Na przykład zamiast o 6, o 5 rano. To dużo lepsze niż kładzenie się spać późno i odkładanie „relaksu” i chwili dla siebie na wieczór. Pod koniec dnia jesteś już wyczerpana i według badań wszystko zajmuje ci dwa razy więcej czasu. Chcesz nauczyć się nowego języka albo zacząć ćwiczyć? Twój umysł i organizm najsprawniej działają rano, dlatego nie zostawiaj wszystkiego na wieczór.

3. Planuj sprytnie

Nie rezygnuj z siebie tylko dlatego, że jesteś mamą. Wszystko da się zrealizować jeśli dobrze to zaplanujesz. Nie możesz iść na manicure, bo nie masz z kim zostawić dziecka? W opiece nad nim może przecież wyręczyć cię niania. A jeśli akurat nie jesteś w stanie jej zamówić, to zamów manicure do domu. Nie masz czasu wyjść na imprezę z koleżankami? Zrób ją u siebie w domu. Podobnie gdy chcesz poćwiczyć, nie musisz na gwałt dzwonić do mamy czy teściowej. Wybierz zajęcia fitness, na których możesz trenować z dzieckiem.

4. Stwórz mapę obowiązków

I deleguj je tak w rodzinie, żeby nie wszystko było zawsze na twojej głowie. Powieś rodzinny kalendarz w widocznym miejscu, wypisz w nim plany i obowiązki i przydziel je wszystkim domownikom po równo. I najważniejsze – zaznacz w nim swój czas wolny! Na przykład godzinę, dwie, dwa razy w tygodniu. Czerwonym markerem i drukowanymi literami. Wtedy wszyscy będą wiedzieli, że to twój święty czas i przede wszystkim, ty sobie to też zakodujesz. Dzięki temu nie znajdziesz tak łatwo wymówek, żeby zrezygnować z chwili dla siebie, bo przecież nie ma kiedy. W ten sposób zaznaczaj nawet pół godziny wieczorem na relaksującą kąpiel. Chodzi o to, żebyś tak organizowała dzień, tydzień, miesiąc, aby nie zabrakło w nim czasu na wypoczynek.

5. Nie bój się korzystać z opiekunki

Powiedz to sobie otwarcie: nie jesteś w stanie wszystkiego zrobić sama. Osiem godzin w biurze, a potem drugi etat w domu wykończyłyby nawet robota. Jak wyliczono na pranie, gotowanie sprzątnie poświęcasz średnio cały miesiąc w ciągu roku! Dlatego czasem musisz odpuścić i poprosić o pomoc. Mamę, teściową albo nianię. Boisz się zostawić dziecko z kimś obcym? Nie musisz, jeśli odpowiednio zabierzesz się za szukanie zaufanej opiekunki. Dobra niania w Poznaniu czy innym mieście nie jest tak trudna do znalezienia. Po pierwsze, skorzystaj z rekomendacji znajomych. Po drugie – sprawdzaj profesjonalne portale, na których uczestnicy mają możliwość oceniania niań. W tej sposób łatwo znajdziesz idealną opiekę dla dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here